Najdłuższy tunel w Austrii

Austria jest państwem położonym w Europie Środkowej, ze stolicą w Wiedniu. To ciekawe państwo słynie z jednego z najdłuższych tuneli w Europie – dawniej nawet na świecie. Jak nazywa się najdłuższy tunel w Austrii? Kiedy powstał? W co został wyposażony? Czy jest w pełni bezpieczny dla pojazdów, które się nim poruszają?

Najdłuższy tunel w Austrii

Najdłuższy tunel w Austrii liczy około 14 tysięcy metrów. To tunel drogowy Arlberg Road Tunel, który ma aż 1228 metrów nad poziomem morza. Droga znajdujące się nad tunelem ma długość 1640 metrów. Co ciekawe, dawniej był uważany za najdłuższy tunel na świecie. Tunel składa się z dwóch tuneli (drogowy i kolejowy), które mają po obu stronach przylegające galerie. To połączony kompleks tuneli, który sprawia niesamowite wrażenie.

najdłuższy tunel w austrii

Historia powstania i wyposażenie

Tunel budowano około cztery lata – od lipca 1974 roku do grudnia 1978 roku. Koszt takiego przedsięwzięcia oszacowano na około 300 milionów Euro. Tunel jest wyposażony w dodatkowe środki bezpieczeństwa; 43 kamery monitorujące ruch w tunelu, 12 otworów wentylacyjnych, telefony alarmowe, 8 tuneli łączących, 16 nisz oraz 4 centra wentylacyjne. Jest to droga płatna – opłata wynosi około 10 Euro. Opłaty są uiszczane (w obie strony) na krańcu wschodnim tego tunelu. Aktualnie w tunelu poruszać się może aż 1800 pojazdów na godzinę, co stanowi ogromną liczbę. W tunelu przeprowadzono kilka lat temu prace renowacyjne, które go udoskonaliły i wzmocniły bezpieczeństwo podczas poruszanie się w tym obiekcie. Podczas przeprowadzania remontu, tunel został zamknięty na kilka miesięcy.

Tereny Austrii są bardzo górzyste, w związku z tym zbudowano tutaj liczne tunele. Podczas podróży po tych terenach trzeba liczyć się z przejazdem tunelami. To ogromna i popularna atrakcja w tym kraju, która stanowi dumę mieszkańców. W każdym roku korzystają z niego miliony osób. Jest to wybitne dzieło architektury i inżynierii, ponadto stanowi nie lada atrakcję dla turystów, którzy bardzo chętnie wybierają się tą trasą.